آموزش CCNA-200-301

نگاهی به شبکه – آموزش CCNA 200-301 – درس ۱

  • توسط محمد حاجی آبادی
  • ۰۴ آبان ۱۳۹۸
  • ۰

نگاهی به شبکه

اگر شما به تازگی به دنیای شبکه وارد شده‌اید، ممکن است مانند سایر افراد، دیدگاه شما نسبت به شبکه به عنوان کاربر و شخصی که از شبکه استفاده می‌کند باشد. بر خلاف مهندس شبکه که شبکه‌ها را به وجود می‌آورد. گاهی اوقات ممکن است دید شما به شبکه، نحوه اتصال شما به اینترنت باشد، برای مثال ممکن است در خانه به کمک خطوط پرسرعت DSL (Digital Subscriber Line) به اینترنت متصل شوید و یا از تلوزیون کابلی استفاده کنید.

خطوط پرسرعت اینترنت از دیدگاه کاربر
شکل ۱-۳: خطوط پرسرعت اینترنت از دیدگاه کاربر

قسمت بالای شکل، یک خط اینترنت پرسرعت و نحوه اتصال کاربر به آن را نشان می‌دهد. به این صورت که کامپیوتر کاربر با استفاده از یک کابل اترنت به یک مودم کابلی وصل شده و سپس مودم کابلی به یک پریز تلوزیون کابلی (CATV) بر روی دیوار وصل شده است. و از این طریق کاربر می‌تواند از سرویس اینترنت استفاده کند، برای این کار کاربر فقط نیاز دارد تا پشت کامپیوتر خود نشسته و از سرویس‌هایی نظیر ارسال ایمیل، باز کردن صفحات وب، استفاده از تماس اینترنتی، و سایر برنامه‌ها و قابلیت‌های اینترنت استفاده کند.

قسمت پایین شکل، از دو تکنولوژی مختلف استفاده می‌کند. تبلت به جای استفاده از کابل اترنت، از تکنولوژی Wireless که به نام Wireless LAN یا Wi-Fi هم مشهور است، استفاده می‌کند. و روتر برای اتصال به اینترنت از یک تکنولوژی به نام DSL استفاده می‌کند.

شبکه‌های خانگی برای اتصال به اینترنت و شبکه‌هایی که برای یک شرکت یا سازمان ایجاد می‌شوند، هر دو از تکنولوژی‌های مشابهی استفاده می‌کنند. فناوری اطلاعات یا IT، به شبکه‌ای که برای یک سازمان یا شرکت، به منظور تسهیل امور ایجاد شده است، اشاره می‌کند. به این مقیاس از شبکه معمولا شبکه‌های تجاری یا Enterprise Networks گفته می‌شود. شبکه‌های کوچک‌تر درخانه‌ها، زمانی که برای انجام امور کاری استفاده می‌شوند، معمولا با نام Small Office/Home Office یا SOHO شناخته می‌شوند.

کاربران شبکه‌های تجاری، معمولا شناخت کمی نسبت به شبکه سازمان خود دارند، و فقط برای انجام کارهای خود از شبکه استفاده می‌کنند. کاربران کامپیوتر‌ها متوجه می‌شوند که کامپیوتر آنها به وسیله یک کابل اترنت به پریز‌های اترنت روی دیوار وصل شده است، همانگونه که در قسمت بالایی تصویر زیر مشاهده می‌کنید. همان کاربران ممکن است از طریق کارت شبکه Wireless به یک شبکه Wireless در سالن جلسات به شبکه متصل شوند.شکل زیر نحوه اتصال به شبکه را به هر دو روش کابلی و بیسیم نشان می‌دهد.

مثالی از یک شبکه Enterprise
شکل ۲-۱: مثالی از یک شبکه Enterprise

توجه داشته باشید که در نقشه‌های شبکه، یک ابر نشان‌دهنده قسمتی از شبکه است که جزئیات آن برای نقشه مربوطه دارای اهمیت نیست. در مورد شکل بالا، از نشان دادن نحوه ایجاد شبکه‌های Enterprise صرف نظر شده است.

برخی از کاربران ممکن است اصلا در مورد شبکه هیچ اطلاعاتی نداشته باشند. در عوض، این کاربران از مزیت‌های شبکه استفاده می‌کنند. کارهایی نظیر ایجاد یک پست در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد تماس‌های تلفنی، جست‌و‌جو برای یافتن اطلاعاتی بر روی اینترنت، گوش دادن به موسیقی، دانلود کردن تعداد بی‌شماری نرم‌افزار برای گوشی‌های تلفن همراه و غیره. بدون آن که در مورد نحوه کارکرد آنها و یا نحوه اتصال دستگاه‌های خود به شبکه اطلاعاتی داشته باشند.

با صرف نظر از این که شما چقدر در مورد نحوه کارکرد شبکه‌ها اطلاع دارید، در این دوره آموزشی به شما کمک می‌کنیم تا یاد بگیرید که شبکه‌ها چگونه انجام وظیفه می‌کنند، و آن وظیفه این است که چگونه اطلاعات از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می‌شود. در ادامه این آموزش‌ها با نحوه ایجاد شبکه‌های Enterprise چگونه ایجاد می‌شوند تا بتوانند اطلاعاتی را مابین دو دستگاه منتقل کنند.

لیست کامل فهرست مطالب آموزش CCNA 200-301

محمد حاجی‌آبادی هستم، کارشناس رشته کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه فناوری اطلاعات و شبکه‌های کامپیوتری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.