آموزش سیسکو به زبان فارسی CCNA R&S

نحوه اتصال به تجهیزات سیسکو از طریق کنسول

  • توسط محمد حاجی آبادی
  • ۱۸ شهریور ۱۳۹۸
  • ۰

اکثر تجهیزات سیسکو (ازجمله روترها و سوئیچ‌ها) از رابط خط فرمان (CLI) برای کانفیگ و پیکربندی استفاده می‌کنند. CLI یک رابط مبتنی بر متن است. شما دستورات را در این محیط به صورت متن وارد می‌کنید و با استفاده از دستورات show خروجی و نتایج مربوطه را مشاهده می‌کنید. همچنین برای انجام این کارها می‌توانید از محیط گرافیکی (GUI) هم استفاده کنید اما محیط گرافیکی دارای محدودیت هایی است به همین دلیل بهتر است از همان ابتدا از محیط CLI برای اتصال به سوئیچ سیسکو کانفیگ تجهیزات خود استفاده کنید. که یکی از روش‌های دسترسی به این محیط، ارتباط کنسول است.

ممکن است این محیط برای شما کمی قدیمی و تاریخی به نظر برسد اما با تعداد دستورات زیادی که موجود است، کار کردن با این محیط بسیار کاربردی تر از محیط گرافیکی است. همچنین شما در محیط CLI به راحتی می‌توانید تمامی کانفیگ‌های موجود در یک دستگاه را کپی کرده و در دستگاه دیگری وارد کنید.

ما در این درس توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توان به محیط CLI دسترسی پیدا کرد و اینکه سیستم عامل‌های سیسکو چگونه کار می‌کنند.

دسترسی به محیط CLI بر روی تجهیزات سیسکو

قبل از این که بخواهیم دستوری را در محیط CLI وارد کنیم، ابتدا باید به آن دسترسی داشته باشیم. سه راه مختلف برای این کار وجود دارد

  • Console
  • Telnet
  • SSH

گزینه اول که کنسول (Console) نام دارد یک پورت فیزیکی بر روی سوئیچ یا روتر است که اجازه دسترسی به محیط CLI را می‌دهد. معمولاً از این روش، اولین باری که می‌خواهیم سوئیچ یا روتر را کانفیگ کنیم استفاده می‌کنیم. در ضمن این پورت فقط برای مدیریت و کانفیگ دستگاه استفاده می‌شود و کاربرد دیگری ندارد و نمی‌توان از آن برای انتقال اطلاعات استفاده کرد. از Telnet و SSH هم برای دسترسی از راه دور استفاده می‌شود.

کابل کنسول

بر روی سوئیچ‌های سیسکو، می‌توان یک یا دو عدد پورت فیزیکی برای کنسول پیدا کرد. نگاهی به تصویر زیر بیندازید.

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

در سمت چپ تصویر سوئیچ ۲۹۶۰ Catalyst یک پورت RJ45 و یک پورت micro-USB به رنگ آبی روشن مشاهده می‌شود. در سوئیچ‌های قدیمی‌تر فقط پورت RJ45 وجود داشت، و سوئیچ‌های جدیدتر (و سایر دستگاه‌ها) معمولا هر دو گزینه را دارند.

همانطور که گفته شد، پورت RJ45 یک پورت Ethernet به حساب نمی‌آید و نمی‌توان از آن برای انتقال اطلاعات استفاده کرد. از این پورت برای اتصال سوئیچ یا هر دستگاه دیگری به یک پورت سریال بر روی کامپیوتر به وسیله کابلی به شکل زیر استفاده می‌شود.

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

به این کابل معمولا کابل کنسول سیسکو گفته می‌شود و شما برای استفاده از این کابل نیاز به یک پورت سریال بر روی سیستم کامپیوتر خود دارید. کامپیوترهای مدرن و لپ‌تاپ‌ها فاقد پورت سریال هستند و به همین منظور می‌توان از کابل تبدیل سریال به USB استفاده کرد. در تصویر زیر نمونه‌ای از کابل تبدیل سریال به USB را می‌بینید.

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

زمانی که سوئیچ یا روتر خود را به کامپیوتر متصل کردید می‌توانید نرم‌افزار شبیه‌ساز ترمینال خود را اجرا کرده و به CLI دسترسی پیدا کنید.

شبیه‌ساز ترمینال

نرم‌افزارهای شبیه‌ساز ترمینال زیادی وجود دارد. اگر تازه کار هستید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما Putty است. این نرم‌افزار رایگان است و می‌توانید برای ارتباط کنسول، Telnet و SSH از آن استفاده کنید. پس از دانلود و اجرای این نرم‌افزار، صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

در ابتدای کار گزینه “Serial” را انتخاب کنید. به صورت پیشفرض سرعت ۹۶۰۰ (baud rate) انتخاب شده است، این عدد سرعت پیشفرض محصولات سیسکو نیز می‌باشد، پس آن را تغییر ندهید. پورت COM به سیستم شما بستگی دارد، که پیشفرض COM1 می‌باشد، اگر از پورت COM سیستم خود مطلع نیستید می‌توانید از قسمت device manager آن را بررسی کنید. با استفاده از کلیدهای win + R پنجره Run را باز کرده و سپس “devmgmt.msc” را وارد کنید.

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

اکنون پنچره device manager برای شما باز می‌شود:

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید این کامپیوتر، از پورت COM4 برای اتصال به سوئیچ استفاده می‌کند. حال به نرم‌افزار Putty برگردید و در قسمت پورت COM4 را وارد کنید. سپس گزینه Open را زده تا ارتباط کنسول برقرار شود.

نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق کنسول

حالا می‌توانید سوئیچ خود را روشن کرده، و شروع به کانفیگ دستگاه خود کنید.

آی تی توانا، مرکز آموزش آنلاین.

محمد حاجی‌آبادی هستم، کارشناس رشته کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه فناوری اطلاعات و شبکه‌های کامپیوتری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.